Rekabet Üstünlüğünü Çalışanlarınızla Yakalayın!

  • Seçim Başarısının Arttırılması
  • Sıra Dışı Liderler Geliştirme
  • Üst Düzey Yöneticilik      Potansiyelinin Ortaya Çıkarılması
Anasayfa : İK Yönetimi : Eğitim ve Gelişim
 

Eğitim ve Gelişim

DDI / TAG - Yetkinlik Bazlı Eğitim ve Geliştirme Programları Seçim sisteminizi daha etkin hale getirmeyi mi istiyorsunuz? Yöneticilerinizin liderlik vasıflarını arttırmak ve iş gücünüzü daha nitelikli mi kılmak istiyorsunuz? Yoksa hedefiniz, günlük performansı artırmak ve müşterilerinize mükemmel bir hizmet mi sunmak? Amacınız ne olursa olsun Development Dimensions International (DDI) ve Taurus Group Consulting (TAG) 100’ü aşkın yetkinlik bazlı eğitim ve geliştirme programı ile sizin yanınızda.

Development Dimensions International (DDI), İnsan Kaynakları alanında ilkleri yaratarak 1970’de kuruldu. İnsan Kaynakları’nın tüm süreçlerinde davranış bazlı sistemlerin oluşturulmasında danışmanlık veren DDI, etkin seçim, değerlendirme ve eğitim konularında liderliğini tüm dünyada sürdürmektedir. DDI’ın eğitim ve geliştirme programları yetkinlikler (bilgi, beceri ve motivasyonlar) çerçevesinde oluşturulmuştur.

Bu programların esas hedefi, değişik kademelerde çalışan kişilere işlerinde başarılı olabilmeleri için gereken becerileri sunmak ve performanslarını en üst düzeye çıkartmaktır. Yapılan araştırmalar çoğu kişinin, sahip olduğu bilgi ve becerinin sadece %20’sini iş yerinde kullandığını ortaya çıkartmıştır. Bu demek oluyor ki %80’lik bir potansiyel kullanılmamakta. DDI, 30 yılı aşkın bir zamandan bu yana şirketlere bu doğal kaynağı kullanmaları konusunda yardımcı olmaktadır.

Eğitim programlarımızın etkinliği bireylerin ve şirketlerin performanslarında ölçümlenmiştir. DDI şimdiye kadar dünya çapında binlerce şirkette 20 milyondan fazla kişiye eğitimleri ile ulaşmıştır. Eğitimlerimiz liderlikten takım gelişimine, müşteri hizmetlerine, işe alım mülakatı yapabilmeye kadar değişik alanlarda kritik yetkinlikleri hedeflemektedir. Tüm çalışan kitlelerini hedefleyen eğitimlerimiz değişik eğitim formatları da sunmaktadır örneğin, web-tabanlı eğitim, CD-ROM ve video ile bireysel çalışma, eğitmenli eğitimler gibi.

TAG/DDI Eğitimlerinin Avantajları:

  • Yetkinlik Bazlı Olması: İnsan Kaynakları alanında yetkinliklerin kullanımına DDI öncülük etmiştir. DDI’ın sunduğu her çözüm ve program çalışanların doğru kriterler bazında seçilmesini, değerlendirilmesini, terfi edilmesini ve geliştirilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Yetkinlik bazında tasarlanan programlar, eğitim ve geliştirmenin direk işle ilgili olmasını sağlar. Böylece şirketiniz doğru yetkinlikleri doğru kişilerde doğru zamanda geliştirebilir.
  • Davranışsal Modelleme Metodolojisini Kullanması: Davranışsal modelleme tekniği beceri gelişimi ve iş başında gereken davranışsal değişimi sağlayan en etkin eğitim yöntemidir. Bu metodoloji beş aşamayı içerir: İçeriğe bakış, olumlu modelleme, beceri alıştırması, geri bildirim ve iş başında uygulama. Bu akış içinde sunulan örnek olaylar ve simülasyonlar kişilerin kendilerini keşfetmelerine yardımcı olur.
  • Araştırma Sonuçlarına Dayanması: DDI’ın araştırma ve geliştirme merkezi olan CABER (Center for Applied Behavioral Research) eğitim sistemimizin davranış değişimi ve organizasyonel performansa etkisini 50’nin üzerinde araştırma ile ortaya çıkartmıştır. DDI’ın araştırma ve geliştirmeye yaptığı bu önemli yatırım, sunulan eğitimlerin kanıtlanmış metodolojiler ve araştırma bazlı bir içerikle hazırlandığını göstermektedir. DDI sürekli bir araştırma ve gelişim içindedir ve programlarını revize ederek güncelliğini korur.

İLGİLİ LİNKLER
DOWNLOAD
Anasayfa | Kariyer | İletişim Arama  
 
© Copyright 2007 Taurus Group Consulting